ESMQ201ELL220MJ16S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 364
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Nichicon
Upgrade
Rubycon
In Stock: 446
In Stock: 995
In Stock: 235
Nichicon
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
22 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESMQ201ELL220MJ16S
DigiKey Part Number
ESMQ201ELL220MJ16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMQ201ELL220MJ16S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C