EKXQ451ELL470ML20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 490
Datasheet
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Best 3 components for On Board Charger
EKXQ451ELL470ML20S
DigiKey Part Number
565-EKXQ451ELL470ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXQ451ELL470ML20S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EKXQ451ELL470ML20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C