450BHW47MSPA16X20
DigiKey Part Number
1189-450BHW47MSPA16X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450BHW47MSPA16X20
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
990 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C