APS-200ELL101MHB5S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 1 698
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 3 476
Datasheet
100 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 24mOhm 2000 Hrs @ 105°C
PS Series
APS-200ELL101MHB5S
DigiKey Part Number
565-3043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APS-200ELL101MHB5S
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.32 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm