APSG200ELL181MF08S
DigiKey Part Number
565-APSG200ELL181MF08S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG200ELL181MF08S
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 20V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 18mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSG200ELL181MF08S Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.46 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
20 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm