SRR1205-2R5ML
DigiKey Part Number
SRR1205-2R5ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1205-2R5ML
Description
FIXED IND 2.5UH 5A 24 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5 A 24mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1205-2R5ML Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Series
Q @ Freq
18 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
27MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
10A