MF-NSHT016KX-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-NSHT016KX-2 |
Description | PTC RESET FUSE 30V 160MA 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 160 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MF-NSHT016KX-2 Models |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 700 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 6 Ohms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 30V | Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 160 mA | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Current - Trip (It) 800 mA | Thickness (Max) 0.033" (0.85mm) |
Current - Max 20 A | Base Product Number |