VIBLSD1-S5-S12-SIP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 166
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 83mA 4.75V - 5.25V Input
VIBLSD1-S5-S12-SIP
DigiKey Part Number
179-VIBLSD1-S5-S12-SIP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VIBLSD1-S5-S12-SIP
Description
DC DC CONVERTER 12V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VIBLSD1-S5-S12-SIP Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
71%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.75V
Package / Case
6-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
5.25V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
83mA