PCN2-S5-S12-S
DigiKey Part Number
179-PCN2-S5-S12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN2-S5-S12-S
Description
DC DC CONVERTER 12V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN2-S5-S12-S Models
Category
Voltage - Isolation
1 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
86%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.6mm x 7.2mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
EN
Voltage - Output 1
Standard Number
55032 Class A
Current - Output (Max)
167mA
Base Product Number
Power (Watts)
2 W