ACS758LCB-100B-PFF-T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Allegro MicroSystems
In Stock: 0
Datasheet
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
ACS758
ACS758LCB-100B-PFF-T
DigiKey Part Number
620-1321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS758LCB-100B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 100A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ACS758LCB-100B-PFF-T Models
Category
Accuracy
±2.4%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
13.5mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
20mV/A
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
5-CB Module
Linearity
±1.25%