ACS770LCB-100U-PFF-T
DigiKey Part Number
620-1543-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS770LCB-100U-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 100A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
EDA/CAD Models
ACS770LCB-100U-PFF-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±0.6%
Series
Voltage - Supply
5V
Packaging
Tube
Response Time
4.6µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Polarization
Unidirectional
Sensitivity
40mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 120kHz