RE0603FRE07174KL
DigiKey Part Number
13-RE0603FRE07174KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE0603FRE07174KL
Description
RES 174K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
174 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)