RC0805FR-072K2L
DigiKey Part Number
311-2.20KCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-2.20KCRCT-ND - Cut Tape (CT)
311-2.20KCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805FR-072K2L
Description
RES 2.2K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0805FR-072K2L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)