RC0805FR-07196RL
DigiKey Part Number
311-196CRTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-196CRCT-ND - Cut Tape (CT)
311-196CRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0805FR-07196RL
Description
RES 196 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
196 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0805FR-07196RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)