RC0402JR-0733RL
DigiKey Part Number
311-33JRTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-33JRCT-ND - Cut Tape (CT)
311-33JRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402JR-0733RL
Description
RES 33 OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0402JR-0733RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)