NSP500JB-0R2 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
200 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Cement
NSP500JB-0R2
DigiKey Part Number
NSP500JB-0R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSP500JB-0R2
Description
RES 0.2 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NSP500JB-0R2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)