FMP300FRF73-47K
DigiKey Part Number
13-FMP300FRF73-47KTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-FMP300FRF73-47KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP300FRF73-47K
Description
RES 47K OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FMP300FRF73-47K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)