AHA25AFB-25R is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 4
Datasheet
25 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA25AFB-25R
DigiKey Part Number
YAG1022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA25AFB-25R
Description
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 25W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AHA25AFB-25R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Resistance
25 Ohms
Height - Seated (Max)
0.587" (14.90mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W