680KD07-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
68 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
680KD07-FTR
DigiKey Part Number
13-680KD07-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680KD07-FTR
Description
VARISTOR 68V 250A DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
75 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
740 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V