511KD20-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 175
510 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
511KD20-FTB
DigiKey Part Number
13-511KD20-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511KD20-FTB
Description
VARISTOR 510V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
780 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V