VER36US120-JA
DigiKey Part Number
1470-3654-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VER36US120-JA
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VER36US120-JA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 1
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
3.72" L x 1.85" W x 1.71" H (94.5mm x 47.0mm x 43.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A
Weight
0.333 lb (151.05 g)
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)