QSB35048S48
DigiKey Part Number
1470-4176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB35048S48
Description
DC DC CONVERTER 48V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 7.3A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
350 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
7.3A