PBT01F03S3V3
DigiKey Part Number
1470-PBT01F03S3V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBT01F03S3V3
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 3V - 3.6V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
73%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Voltage - Input (Max)
3.6V
Approval Agency
CB, CE, CSA, IEC, UKCA, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
303mA