JSK5048S24
DigiKey Part Number
1470-3456-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JSK5048S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.08A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
91%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.43" H (50.8mm x 25.4mm x 11.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
2.08A
Base Product Number
Power (Watts)
50 W