IMA0115S3V3
DigiKey Part Number
1470-3753-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMA0115S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 300mA 13.5V - 16.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMA0115S3V3 Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Type
Isolated Module
Efficiency
73%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
13.5V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
16.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.36" W x 0.42" H (19.5mm x 9.2mm x 10.6mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
300mA