CAS530M12BM3
DigiKey Part Number
1697-CAS530M12BM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS530M12BM3
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 630A
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 630A (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.47mOhm @ 530A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 127mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1362nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
38900pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual) Common Source
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
630A (Tc)