CAB016M12FM3T
DigiKey Part Number
1697-CAB016M12FM3T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB016M12FM3T
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 78A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 78A (Tj) Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAB016M12FM3T Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21.3mOhm @ 80A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 23mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
236nC @ 15V
Packaging
Box
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6600pF @ 800V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
78A (Tj)