SMAJ64AJ
DigiKey Part Number
1740-SMAJ64AJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ64AJ
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
103V Clamp 3.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V