Image for P6SMBJ28AJ is not available
P6SMBJ28AJ
DigiKey Part Number
1740-P6SMBJ28AJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ28AJ
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
31.33V