PAC300001201FAC000
DigiKey Part Number
749-PAC300001201FAC000CT-ND - Cut Tape (CT)
749-PAC300001201FAC000TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAC300001201FAC000
Description
RES 1.2K OHM 3W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)