MMA02040C1502FB300
DigiKey Part Number
MMA-15KATR-ND - Tape & Reel (TR)
MMA-15KACT-ND - Cut Tape (CT)
MMA-15KADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMA02040C1502FB300
Description
RES SMD 15K OHM 1% 0.4W 0204
Detailed Description
15 kOhms ±1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
MMA02040C1502FB300 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)