TP8M475M010C
DigiKey Part Number
718-TP8M475M010CTR-ND - Tape & Reel (TR)
718-TP8M475M010CCT-ND - Cut Tape (CT)
718-TP8M475M010CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP8M475M010C
Description
TP8475M010M2T
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0603 (1608 Metric) 6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
M
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
10 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 100kHz