RCH25S100R0JS06
RCH25S100R0JS06
RCH25S100R0JS06
DigiKey Part Number
RCHA-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCH25S100R0JS06
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 25W Thick Film Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCH25S100R0JS06 Models
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Non-Inductive
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum Oxide
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
100 Ohms
Size / Dimension
1.102" L x 1.083" W (28.00mm x 27.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.602" (15.30mm)
Power (Watts)
25W