TIB 120-112EX
DigiKey Part Number
1951-3307-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TIB 120-112EX
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TIB 120-112EX Models
Category
Power (Watts)
120W
Manufacturer
Traco Power
Voltage - Isolation
4.25 kV
Series
Applications
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.50" L x 1.42" W x 4.89" H (114.2mm x 36.0mm x 124.2mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus, SIQ
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A