THM 10-2415WI
DigiKey Part Number
1951-1625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THM 10-2415WI
Description
DC DC CONVERTER 24V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 416mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THM 10-2415WI Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
416mA