TK6R7P06PL,RQ
DigiKey Part Number
TK6R7P06PLRQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TK6R7P06PLRQCT-ND - Cut Tape (CT)
TK6R7P06PLRQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK6R7P06PL,RQ
Description
MOSFET N-CHANNEL 60V 46A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 46A (Tc) 66W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK6R7P06PL,RQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 300µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
66W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.7mOhm @ 23A, 10V