TPS79101DBVR
DigiKey Part Number
296-11864-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-11864-1-ND - Cut Tape (CT)
296-11864-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS79101DBVR
Description
IC REG LIN POS ADJ 100MA SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 100mA SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS79101DBVR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V