SN74LVCH16543ADGVR
DigiKey Part Number
296-8597-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVCH16543ADGVR
Description
IC TXRX 1.65V/3.6V 56-TVSOP
Customer Reference
Detailed Description
Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 56-TVSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN74LVCH16543ADGVR Models
Category
Output Type
3-State
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.65V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Transceiver, Non-Inverting
Package / Case
56-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)