RES11A30DDFR
DigiKey Part Number
296-RES11A30DDFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-RES11A30DDFRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-RES11A30DDFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RES11A30DDFR
Description
LOW-NOISE MATCHED THIN-FILM RESI
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3k Ohm ±2% Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array 18ppm/°C SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Category
Resistor-Ratio-Drift
±2ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Number of Pins
8
Series
Temperature Coefficient
18ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Applications
Voltage Divider (TCR Matched)
Circuit Type
Voltage Divider
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
3k
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
TSOT-23-8
Number of Resistors
2
Size / Dimension
0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Resistor Matching Ratio
±0.05%
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)