OPA4243EA/250 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 23 061
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 1 326
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
onsemi
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
onsemi
Standard (General Purpose) Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP
OPA4243EA/250
DigiKey Part Number
296-51507-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA4243EA/250
Description
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OPA4243EA/250 Models
Category
Voltage - Input Offset
2 mV
Mfr
Current - Supply
45µA (x4 Channels)
Series
Current - Output / Channel
25 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply Span (Min)
2.2 V
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply Span (Max)
36 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
4
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
0.1V/µs
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Gain Bandwidth Product
430 kHz