LP3856ET-3.3/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 189
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
In Stock: 53
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-220-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP3856ET-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP3856ET-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3856ET-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LP3856ET-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
4 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
73dB ~ 57dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
7V
Package / Case
TO-220-5 Formed Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 3A