LMZM33606RLXR
DigiKey Part Number
296-52221-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-52221-1-ND - Cut Tape (CT)
296-52221-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZM33606RLXR
Description
DC DC CONVERTER 1-20V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 20V 6A 3.5V - 36V Input
EDA/CAD Models
LMZM33606RLXR Models
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
91%
Package / Case
41-PowerBQFN Module
Voltage - Input (Min)
3.5V
Size / Dimension
0.63" L x 0.39" W x 0.16" H (16.0mm x 10.0mm x 4.1mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
41-B2QFN (16x10)
Current - Output (Max)
6A