LMR16006YEVM
DigiKey Part Number
296-45791-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR16006YEVM
Description
EVAL BOARD FOR LMR16006
Detailed Description
LMR16006 SIMPLE SWITCHER® 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
600mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
6V ~ 60V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Box
Frequency - Switching
2.1MHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
LMR16006
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
5V