LM9036MX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-46309-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46309-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46309-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM9036MX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM9036MX-3.3/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2 mA
Part Status
Active
PSRR
60dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.40V @ 50mA