LM43603QPWPTQ1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 6 266
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 301
Datasheet
In Stock: 2 642
In Stock: 629
In Stock: 831
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
LM43603QPWPTQ1
DigiKey Part Number
296-LM43603QPWPTQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LM43603QPWPTQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LM43603QPWPTQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM43603QPWPTQ1
Description
IC REG BUCK ADJ 3A 16HTSSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM43603QPWPTQ1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
28V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Part Status
Not For New Designs
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.5V
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Voltage - Input (Max)
36V