LM3679URX-1.2/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 2 532
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 350mA 5-XFBGA, DSBGA
LM3679URX-1.2/NOPB
DigiKey Part Number
LM3679URX-1.2/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3679URX-1.2/NOPB
Description
IC REG BUCK 1.2V 350MA 5DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM3679URX-1.2/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
3MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
5-DSBGA (1.47x1.02)
Voltage - Input (Min)
2.5V