LM340SX-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM340SX-12/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM340SX-12/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM340SX-12/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM340SX-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM340SX-12/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
8 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
2V @ 1A