LM1117LD-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
296-36321-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-36321-1-ND - Cut Tape (CT)
296-36321-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1117LD-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA 8-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-WSON (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM1117LD-2.5/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-WSON (4x4)
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA