LM1085ISX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM1085ISX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM1085ISX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM1085ISX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1085ISX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263 (DDPAK-3)
EDA/CAD Models
LM1085ISX-3.3/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
27V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A