LM1085ISX-12/NOPB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 429
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263 (DDPAK-3)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM1085ISX-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM1085ISX-12/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1085ISX-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 3A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM1085ISX-12/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A